A helyi rendőrség hatáskörei és feladatkörei

A 155/2010, a helyi rendőrség törvénye alapján a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség az alábbi feladatokat látja el:

Közrend és közbiztonság, valamint vagyonvédelem területe

  1. A közrend és köznyugalom fenntartása az önkormányzat által jóváhagyott közrend- és közbiztonsági tervben meghatározott területeken.
  2. A közrend fenntartása közoktatási és egészségügyi intézmények, parkolók, kereskedelmi és szabadidős övezetek, parkok, piacok, temetők és más hasonló közterületek közvetlen közelében.
  3. Természeti katasztrófák vagy balesetek esetén a mentési és evakuálási műveletekben való részvétel az illetékes hatóságokkal együttműködve.
  4. Koldusok, felügyelet nélküli gyermekek és hajléktalanok azonosítása, és az illetékes szociális szolgálatokhoz történő irányítása.
  5. A veszélyes vagy agresszív kutyák tartására vonatkozó jogszabályok betartásának ellenőrzése, valamint a kóbor kutyák kezelésében való közreműködés.
  6. Az önkormányzati alkalmazottak védelme ellenőrzések vagy specifikus tevékenységek során.
  7. A közrend és köznyugalom biztosítása nyilvános rendezvények, tüntetések, felvonulások, kulturális, sport- vagy vallási események alkalmával.
  8. Az önkormányzat tulajdonában vagy kezelésében lévő javak és objektumok őrzése.
  9. Jogszabályok és helyi rendeletek megsértésének észlelése és szankcionálása a társadalmi együttélés szabályainak megsértése esetén.
  10. A bíróságok és nyomozó hatóságok által kiadott idézések végrehajtása a helyi illetékességi területen.
  11. Az utcai bűnözés megelőzése és leküzdése a Román Rendőrséggel és más biztonsági szervekkel együttműködve.
  12. A katonai központokkal való együttműködés a mozgósítási parancsok kézbesítése érdekében.
  13. A bírósági végrehajtók védelme kényszerintézkedések végrehajtása során.
  14. Az illetékes hatóságok azonnali támogatása a közrend fenntartása, biztosítása és helyreállítása érdekében.


Közúti közlekedés területe

  1. A közúti forgalom folyamatosságának biztosítása a helyi illetékességi területen, beleértve a járművezetők megállítását a törvény által meghatározott esetekben.
  2. A közlekedési jelzések és jelzőberendezések állapotának ellenőrzése, valamint az észlelt rendellenességek jelentése.
  3. A közútkezelővel közösen végzett tevékenységekben való részvétel a természeti jelenségek (pl. hóvihar, jégeső) következményeinek elhárítása érdekében.
  4. A közlekedési intézkedések biztosítása nyilvános rendezvények, tüntetések, felvonulások és más hasonló események alkalmával a Román Rendőrséggel együttműködve.
  5. A Román Rendőrség támogatása különleges és túlméretes szállítmányok közlekedésének biztosításában.
  6. A forgalom folyamatosságának és biztonságának biztosítása a Román Rendőrség támogatásával.
  7. Balesetek esetén a helyszín biztosítása, nyomok megőrzése, tanúk és elkövetők azonosítása, valamint szükség esetén az áldozatok elszállítása a legközelebbi egészségügyi intézménybe.
  8. A járművek megállására, parkolására és behajtására vonatkozó szabályok megsértésének észlelése és szankcionálása, beleértve a szabálytalanul parkolt járművek elszállításának elrendelését.
  9. A megengedett legnagyobb tömeg és bizonyos útszakaszokra való behajtás szabályainak megsértésének észlelése és szankcionálása.
  10. A gyalogosok, kerékpárosok, segédmotoros kerékpárok, elektromos rollerek és állati vontatású járművek vezetői által elkövetett közlekedési szabályszegések észlelése és szankcionálása.
  11. A gyalogos övezetekben, lakóövezetekben, parkokban és szabadidős területeken, valamint a mozgáskorlátozottak számára fenntartott parkolóhelyeken történő közlekedés szabályainak megsértésének észlelése és szankcionálása.
  12. Az elhagyott vagy gazdátlan járművek jogi státuszának kezelése a köz- vagy magántulajdonban lévő területeken.
  13. A Román Rendőrséggel való együttműködés a szabálytalanul parkolt vagy elhagyott járművek tulajdonosainak azonosítása érdekében.


Építési fegyelem és utcai hirdetések területe

  1. Az építési vagy bontási engedély nélküli építkezések, ideiglenes építmények azonosítása.
  2. Az úttest és járda javítási munkálatainak engedélyeinek betartásának ellenőrzése.
  3. A közterületi hirdetések, választási plakátok és egyéb reklámformák jogszabályi előírásainak betartásának ellenőrzése.
  4. Az engedély nélküli építmények lebontásában való részvétel, a munkaterület biztosításával és a résztvevő személyzet védelme révén.
  5. Az építési munkálatok engedélyezésére vonatkozó jogszabályok megsértésének észlelése és a megfelelő hatóságokhoz történő továbbítása.


Környezetvédelem területe

  1. A háztartási és ipari hulladékok gyűjtésére, szállítására és tárolására vonatkozó jogszabályok betartásának ellenőrzése.
  2. A hulladéklerakók felügyelete a tűzesetek megelőzése érdekében.
  3. A környezetszennyezés, beleértve a zajszennyezés eseteinek jelentése az illetékes hatóságoknak.
  4. A súlyos járványok elleni küzdelemben való részvétel.
  5. Az elhagyott tárgyak azonosítása és eltávolítása a köz- vagy magántulajdonban lévő területekről.
  6. A vízforrások, partok és medrek tisztaságának ellenőrzése.
  7. Az utcák, hozzáférési utak, zöldövezetek, árkok tisztaságának, valamint a hó és jég eltávolításának, rovarirtásnak és rágcsálóirtásnak az ellenőrzése.
  8. A hulladékszállítási szerződések meglétének ellenőrzése a jogszabályoknak megfelelően.
  9. A hulladékszállító szolgáltatók által végzett szemétszállítás ütemezésének betartásának ellenőrzése.
  10. A környezetvédelemmel, vízforrásokkal és településgazdálkodással kapcsolatos lakossági panaszok kezelése.
  11. A környezetvédelmi jogszabályok megsértésének észlelése és szankcionálása az önkormányzat hatáskörébe tartozó esetekben.

A helyi rendőrség kereskedelmi tevékenység terén ellátott feladatai:

  1. Fellép a közterületi kereskedelem és a kereskedelmi tevékenységek jogszerű lebonyolításának biztosítása érdekében, az önkormányzati hatóságok által kijelölt feltételek és helyszínek betartatásával.
  2. Ellenőrzi a termékek értékesítésével kapcsolatos tevékenységek jogszerűségét gazdasági szereplők, engedéllyel rendelkező természetes és jogi személyek, valamint magántermelők esetében, különösen a mezőgazdasági piacokon, vásárokon és egyéb kereskedelmi rendezvényeken; vizsgálja a piacokat működtető adminisztrátorok jogszabálykövetését is.
  3. Ellenőrzi, hogy a kereskedelmi tevékenység helyszínén megtalálhatók-e a szükséges engedélyek, árubizonylatok, a termékek eredetét igazoló dokumentumok, hitelesített mérőeszközökre vonatkozó tanúsítványok, hatósági jóváhagyások, valamint más jogszabály vagy önkormányzati rendelkezés által előírt iratok.
  4. Vizsgálja a vallási jellegű tárgyak árusítására vonatkozó jogszabályok betartását.
  5. Ellenőrzi a reklámanyagok elhelyezésére, valamint dohány- és alkoholtermékek árusítóhelyeinek elhelyezésére vonatkozó szabályok betartását.
  6. Vizsgálja a kereskedelmi egységek áruellátási és nyitvatartási rendjére vonatkozó előírások betartását.
  7. Azonosítja a köz- vagy magántulajdonban (önkormányzati kezelésben) lévő területeken elhagyott árukat, termékeket, és eljár a törvényes elszállítás érdekében.
  8. Ellenőrzi a szolgáltatásokra és kereskedelemre vonatkozó helyi hatáskörű előírások betartását.
  9. Együttműködik és támogatja az egészségügyi, környezetvédelmi és fogyasztóvédelmi hatóságokat feladatkörük ellátásában.
  10. Ellenőrzi a kereskedők ár feltüntetési, termék- és szolgáltatásjelölési kötelezettségeinek betartását, és szabálytalanság esetén jelzi az illetékes hatóságoknak.
  11. Kezeli és – törvényes kereteken belül – megoldja a nyilvános helyen, jogsértő módon végzett kereskedelmi tevékenységekkel kapcsolatos panaszokat és beadványokat.
  12. Szabálysértéseket állapít meg, és bírságokat szab ki a 155/2010-es törvény 10. cikkének a)–j) pontjaiban meghatározott, önkormányzati hatáskörbe tartozó jogsértések esetén.


A személynyilvántartás területén végzett feladatok:

  1. Átadja a választói igazolványokat azoknak a személyeknek, akik betöltik a 18. életévüket.
  2. Együttműködik más illetékes hatóságokkal személyes adatok ellenőrzésében, ha a kérés jogszerű, és jogszabályon alapul, az adatkezelésre és -továbbításra vonatkozó előírások tiszteletben tartásával.
  3. Szabálysértéseket állapít meg és bírságokat szab ki a román állampolgárok lakcímére, tartózkodási helyére és személyi igazolványaira vonatkozó előírások megsértése esetén – beleértve azon személyek kötelezettségeit, akiket a 97/2005-ös sürgősségi kormányrendelet 38. cikkének (2) bekezdése említ.
  4. Együttműködik a helyi személynyilvántartó szolgálatokkal a lejárt személyi igazolvánnyal rendelkező vagy 14 éven felüli, de személyi igazolvánnyal még nem rendelkező személyek törvényes nyilvántartásba vételének érdekében.

 

Más hatáskörök (adminisztratív és együttműködési feladatok)

  1. A helyi önkormányzat által kiadott rendeletek és határozatok betartásának ellenőrzése.
  2. A közérdekű bejelentések, panaszok és közösségi gondok kezelése, továbbítása az illetékes hatóságokhoz.
  3. Együttműködés más közintézményekkel, helyi hatóságokkal, iskolákkal és civil szervezetekkel a közbiztonság, környezetvédelem és közösségfejlesztés területén.
  4. A jogsértések dokumentálása, jegyzőkönyvek készítése.
  5. Kampányok, tájékoztatók és nevelő célzatú programok szervezése a lakosság jogtudatosságának növelése érdekében.